LSS Laboratorij za sustave i signale
Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilište u Zagrebu
ENGLISH Naslovnica Obavijesti Predavanja Vježbe Diplomski FAQ  
Često postavljana pitanja Digitalna obrada govora / Često postavljana pitanja (FAQ)
DIGITALNA OBRADA GOVORA
NASLOVNICA
OBAVIJESTI
PREDAVANJA
VJEŽBE
LITERATURA I LINKOVI
OCJENJIVANJE
NASTAVNICI
STUDENTI
LETAK PREDMETA
DIPLOMSKI RADOVI
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA (FAQ)

Sadržaj

  1. O predmetu
    1. Što je DOG?
    2. Koja su potrebna predznanja za predmet?
  2. O predavanjima
    1. Da li su predavanja obavezna?
    2. Gdje se mogu naći materijali za predavanja?
  3. O vježbama
    1. Da li su laboratorijske vježbe obavezne?
    2. Propustio sam laboratorijske vježbe! Da li je moguća nadoknada?
  4. O ispitu
    1. Kako izgleda ispit?
    2. Koliko dugo se piše?
    3. Što sve smijem imati na ispitu?
    4. Kako se ocjenjuje ispit?
    5. Kako izgleda usmeni ispit?
  5. O projektu (seminaru)
    1. Da li predmet sadrži i projekt?
  6. Ostalo
    1. Kada i kako se dobija potpis u index?
    2. Može li se potpis dobiti naknadno?
    3. Kada i gdje se može doći na konzultacije?
    4. Imam novo pitanje! Kome ga postaviti?

O predmetu

Što je DOG?

Služebni odgovor na ovo pitanje bi bio:

Digitalna obrada govora (ZMS07B1) predaje se u zimskom semestru za studente pete godine studija (9. semestar). Ukupna tjedna satnica sastoji se od dva sata predavanja i jednog sata laboratorijskih vježbi (2+0+1).

Bolji i zanimljiviji odgovor je:

Predmet opisuje osnove digitalne obrade govornog signala, koja se danas koristi u brojnim primjenama kao što su: mobilni telefoni, voice over IP, voice mail, automatsko prepoznavanje govora, govornika, jezika, sustavi za dijalog s računalom itd. Osnovni postupci modeliranja i analize govora kod svih navedenih primjena su slični, te će biti prikazani u okviru predavanja kroz pregled najvažnijih teoretskih modela i njihovih primjena. U okviru laboratorijskih vježbi imat ćete priliku provjeriti navedene postupke na vašem vlastitom glasu kroz veći broj interesantnih primjera.

Koja su potrebna predznanja za predmet?

Postupci obrade govornog signala temeljeni su na obradi vremenski diskretnog signala, koja se uči u okviru predmeta Signali i sustavi (INE02O5) i to posebno u drugom dijelu predmeta koji se odnosi na vremenski diskretne sustave. Digitalna obradba signala (INE10O7) također daje osnove spektralne analize signala koja se koristi u okviru predmeta DOG-a. Slušanje i polaganje ovih predmeta prije DOG-a svakako je korisno, ali ne i nužno.

[povratak na vrh stranice]

O predavanjima

Da li su predavanja obavezna?

Prema statutu Fakulteta elektrotehnike i računarstva dolazak na nastavu je obavezan.

Gdje se mogu naći materijali za predavanja?

Neki materijali vezani uz predmet te sve prezentacije su dostupne na stranicama predmeta (http://dog.zesoi.fer.hr/predavanja.html). Za dodatne materijale pogledajte stranicu s literaturom i linkovima (http://dog.zesoi.fer.hr/literatura.html).

[povratak na vrh stranice]

O vježbama

Da li su laboratorijske vježbe obavezne?

Laboratorijske vježbe su obavezne za sve studente. Završene laboratorijske vježbe su uvjet za dobivanje potpisa.

Propustio sam laboratorijske vježbe! Da li je moguća nadoknada?

Ako propustite laboratorijske vježbe nadoknada je moguća u dogovoru s asistentima.

[povratak na vrh stranice]

O ispitu

Kako izgleda ispit?

Pismeni i usmeni ispit su združeni u jednu cjelinu. Student koji pristupa ispitu dobiva 4 pitanja iz okvira gradiva s predavanja. Svako od pitanja se može odnositi na jednu od cjelina iz gradiva predmeta. U okviru pismenog dijela, student za svako od pitanja mora pripremiti odgovore za usmeni ispit. To znači da mora napisati glavne natuknice po kojima će na usmenom dijelu odgovarati, da mora nacrtati glavne slike, blok sheme, crteže, karakteristike ili slično koje se odnose na navedeno pitanje. U slučaju da se pitanje odnosi na određeni matematički izvod nekog teoretskog postupka, potrebno je napraviti izvod popraćen s pripadnim blok shemama i opisom signala.

Koliko dugo se piše?

Pismeni ispit se piše 120 minuta.

Što sve smijem imati na ispitu?

Na ispitu iz Digitalne obrade govora dozvoljeno je imati isključivo pribor za pisanje. Posjedovanje dodatnih materijala (šalabahter, riješeni stari rokovi i ostalo), korištenje mobitela i prepisivanje nije dozvoljeno. Studenti koji se ne budu pridržavali ovih pravila biti će udaljeni s ispita.

Kako se ocjenjuje ispit?

Obzirom da student odmah nakon pismenog dijela pristupa usmenom dijelu ispita, ne provodi se zasebno ocjenjivanje pismenog dijela, već se formira ukupna ocjena ispita na temelju rezultata pismenog i usmenog dijela. Laboratorijske vježbe ne sudjeluju u ocjeni, već su uvijet pristupanju ispitu. Svaki student je dužan uspješno odraditi sve laboratorijske vježbe, te priložiti radne listove s rezultatima u svrhu provjere.

Kako izgleda usmeni ispit?

Na usmenom dijelu ispita student obrazlaže i objašnjava odgovore na pitanja postavljena u okviru pismenog dijela. Pri tome može očekivati kratka potpitanja koja se odnose na tematske cjeline u okviru tih pitanja, ali i kratka pitanja vezana uz ostatak gradiva.

[povratak na vrh stranice]

O projektu (seminaru)

Da li predmet sadrži i projekt?

Predmet NE sadrži projekt. U početnim godinama predavanja predmeta prije nego su laboratorijske vježbe bile pripremljene u potpunosti, uvjet za ispit je bio obavezni seminar (projekt). Zbog velikog opterećenja studenata sa raznim seminarima i projektima iz raznovrsnih redovnih i izbornih predmeta, odlučeno je da se seminar izbaci kao obavezni dio predmeta.

Međutim, svi zainteresirani studenti, koji žele svoja znanja stečena na DOG-u proširiti kroz praktične projekte, mogu u dogovoru s asistentima ili nastavnikom dobiti temu projekta. U tu svrhu imaju potpunu podršku u vidu literature, radnog prostora u laboratoriju i pomoći od strane asistenata i nastavnika.

[povratak na vrh stranice]

Ostalo

Kada i kako se dobija potpis u index?

Potpis u index se dobiva na kraju semestra. Uvjet za dobivanje potpisa su odrađene laboratorijske vježbe. Index je potrebno ostaviti kod asistenata ovog predmeta na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija (zavod se nalazi na prvom katu D zgrade, a ulaz na zavod je s istočne strane, odmah iznad restorana Cassandra).

Može li se potpis dobiti naknadno?

Potpis se može dobiti i naknadno kod nastavnika ako zadovoljavate uvjete za potpis.

Kada i gdje se može doći na konzultacije?

Za konzultacije obratite se predmetnom nastavniku ili asistentima na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija. Na konzultacije se u principu može doći u bilo koje vrijeme, ali najbolje je dogovoriti termin elektroničkom poštom.

Imam novo pitanje! Kome ga postaviti?

Slobodno se obratite nastavniku ili asistentima. Možete poslati pitanje i elektroničkom poštom.

[povratak na vrh stranice]

 

Sveučilište u Zagrebu - FER - ZESOI - LSS - DOG
© 2002. Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija.
Ukoliko imate pitanja ili komentara o ovim stranicama obratite se webmasteru.